Matematyka jest przedmiotem ścisłym, gdzie tak zwane lanie wody nigdy nie wchodziło i nie będzie wchodzić w rachubę. Podczas matury z tego przedmiotu, do dyspozycji dostajemy tablice z zależnościami i wzorami matematycznymi, jednak to prawie nigdy nie wystarcza, aby zdać ją w satysfakcjonującym nas stopniu. Opowie o tym student, który sam miał najwięcej problemów z tym właśnie przedmiotem. Czyli ja!

 

Słowem wstępu

Wiem, że wielu z Was dopada już zmęczenie tymi wielomiesięcznymi przygotowaniami, ale to właśnie teraz zaczyna się kluczowy okres gry o waszą przyszłość i dostanie życie. Próbna matura jest dla Was podstawowym wyznacznikiem tego, na jakim etapie jesteście i na jakim zamierzacie być. Weźcie to do serca, bo przypadek i szczęście nie towarzyszą temu przedmiotowi. Matematyka wymaga systematyczności i stopniowego przyswajania wiedzy.

 

W przeciwieństwie do matury z języka polskiego, gdzie często liczy się to, że temat akurat nam pasuje, albo pochwalimy się naszą zdolnością interpretowania wierszy, to na matmie sprawdzany jest bardzo szeroki zakres umiejętności na różnych płaszczyznach i przy braku wiedzy, nawet proste obliczenia na wzorach mogą uszczuplić Wasz procentowy wynik. Pewnie już słyszeliście, że jeżeli przejrzycie matury z poprzednich lat, to łatwo można dostrzec pewną powtarzalność w pojawianiu się zadań i jest to prawda, ale nawet ten fakt trzeba potrafić umiejętnie wykorzystać.

 

Jak powinno to wyglądać na zajęciach w szkole?

Po pewnym czasie zajęcia z matematyki i ciągłe odrabianie zadań domowych stają się konieczną rutyną. Wielu moich znajomych zaczęło kombinować i zwyczajnie odpisywać je od innych, albo nie robić ich wcale. Sami zastanówcie się: gdzie i kiedy macie tak mocno poświęcać czas na szlifowanie waszych umiejętności, jak nie właśnie podczas tych lekcji? Klasa maturalna opiera się w większości na powtarzaniu tego, co w pozostałych latach. Wykorzystajcie to! Dopytujcie nauczycieli o niewiadome, zgłaszajcie się do zadań, aby rozwiązywać je przy tablicy, jeżeli miewacie problemy ze skupieniem, to postarajcie się wyłączyć z otoczenia: zostajesz tylko Ty, nauczyciel, zadanie i tablica! Przecież podobnie wyglądają korepetycje z przedmiotu, których koszt za godzinę to najczęściej spora suma.

 

Internet kopalnią wiedzy, także w tym zakresie?

W Internecie możecie znaleźć naprawdę sporo opracowań różnych zadań z przeszłorocznych matur. Jeden z Waszych końcowych etapów przygotowań do zdania tego ważnego egzaminu powinien opierać się głównie na przeglądaniu starych arkuszy. Jednak kiedy natraficie na trudności, radzę wstukać w wyszukiwarkę treść zadania, albo informacje o arkuszu. Sam często przekonywałem się, że wiele zadań otwartych, szczególnie tych wysoko punktowanych, potrafi być dokładnie rozpisanych na różnych portalach i forach.

 

Nauka z korepetytorem, albo znajomymi, także popłaca!

Nie każdy z nas rodzi się z umysłem przystosowanym do szybkiego przyswajania wiedzy matematycznej, ale to nic! Nauka z kolegą, koleżanką, czy korepetytorem, może okazać się dla nas dużo bardziej owocna niż myślicie (oczywiście ostatnia opcja często bywa dość kosztowna, dlatego zachęcam gorąco do zapytania najpierw waszych znajomych o to, czy są w stanie Wam pomóc, zwłaszcza jeżeli chodzi o mały zakres tematów).

 

Nie dowiecie się, czy taka forma nauki będzie dla Was odpowiednia, dopóki nie spróbujecie. Zwłaszcza na samym początku przygotowań, kiedy dany temat jest Wam całkowicie obcy, dobrze jest mieć obok siebie kogoś znajomego, kto pokaże Wam na czym polegają dane zależności, lub jak właściwie podstawiać dane do wzorów. Kolejne zadania, opierające się na tym samym, albo podobnym schemacie, trzeba próbować rozwiązywać samodzielnie.

Stopniowe usamodzielnianie się w tym aspekcie, jest tak samo ważne, jak w pozostałych wymiarach naszego życia. Im szybciej zaczniecie, tym luźniejsze tempo z przyswajaniem materiału będzie Was czekać. Aż jeszcze raz nasuwa mi się pod palce prawda stara jak świat, że Matematyka Wymaga Systematyczności.

 

Szlifuj podstawy

Jeżeli posiadacie luki w edukacji, na kształt dziur w naszych drogach, to koniecznie zacznijcie od szlifowania podstaw: rozmaite działania i przekształcenia na ułamkach, opuszczanie nawiasów, wyłączanie czynników przed nawias. Zorientujcie się też, kiedy wartości mogą wychodzić ujemne, a kiedy dodatnie, aby podczas matury nie tracić niepotrzebnie czasu i skupić się na rzeczach istotniejszych.

 

Jaka pora jest najlepsza?

Myślę, że tutaj nikogo nie zaskoczę swoją odpowiedzią. Oczywiście nauka w pierwszej połowie dnia, kiedy Wasz umysł jest świeży, wypoczęty i najbardziej chłonny, będzie najefektywniejsza. Powinniście także zadbać o sprzyjające warunki i otoczenie do pracy, tak, aby matematyczny trening nie zaczął kojarzyć się z przykrą koniecznością, lecz raczej z czymś wymagającym wysiłku, ale i przynoszącym długoterminowe i wymierne korzyści. Ja uwielbiam pracować przy muzyce, z kubkiem czegoś gorącego i słodkiego. Pamiętam, że tak zaczynałem już kilka lat temu odrabiać zadania domowe, uczyć się na sprawdziany i przygotowywać się do matury z matematyki, a dzisiaj w niemalże identycznym klimacie robię projekty na studia, czy chociażby piszę ten tekst.

 

Jak radzić sobie ze stresem?

Zastanówcie się, dlaczego w ogóle boimy się pewnych rzeczy i kiedy ten strach się pojawia? Boimy się zawsze tego, czego nie możemy zrozumieć, czego nie znamy i jest nam obce – tak wygląda to chociażby z opowieściami o duchach, czy latających spodkach. Zapewne wywoła to u Was uśmiech na twarzy, ale podobnie jest z maturą, czy innymi egzaminami. Boimy się, bo nie wiemy do końca co nas czeka i jaki będzie wynik. W tej sytuacji, jedyne co możemy zrobić, to poszerzać swoją wiedzę na jak najszerszą skalę, aby praktycznie nic nie mogło nas zaskoczyć. I tym właśnie akcentem żegnam się z Wami i życzę owocnej przyjaźni z Królową Nauk :)


Krzysztof Klimek
Od lat interesuję się grami komputerowymi, mediami w różnych wymiarach tego słowa. Obecnie studiuję Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną - Grafika Komputerowa na WSIiZ. Zajmuję się też fotografią, jak dotychczas amatorsko. Jestem osobą wygadaną i komunikatywną.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien