Przed Tobą matura 2017 z języka polskiego? Pora na powtórkę z popularnych i motywów i zagadnień. Tym razem omówimy sobie zagadnienie wartości w życiu człowieka. Wyjaśnimy sobie przy okazji, co powinniśmy rozumieć pod tym pojęciem. Nim jednak do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się najpierw tematom maturalnym, w których pojawiło się to zagadnienie.
 
Wartości w życiu człowieka – matura 2016:
 

  • Odwołując się do Trenu IX J. Kochanowskiego oraz innych tekstów kultury omów wartości, które artyści uważają za najcenniejsze.
  • Jakie wartości są istotne dla bohaterów?
  • Czy przyjaźń jest wartością w życiu człowieka? Omów temat na podstawie wiersza Na zachowanie J. Kochanowskiego i innych tekstów kultury.
  • Motyw sensu życia. Jakie wartości nadają sens ludzkiemu życiu? Odpowiedź skonstruuj w oparciu o fragment Lalki B. Prusa, całego utworu i innych tekstów kultury.
  • Co o wartościach ważnych dla człowieka mówią teksty kultury? Odwołaj się do Pożegnania z Marią T. Borowskiego.
  • Poświęcenie dla wartości. Omów temat odwołując się do fragmentu Kordiana J. Słowackiego – podany fragment to bajka Grzegorza.
  • Mentalność i wartości chłopów na podstawie wskazanego tekstu Kamień na kamieniu W. Myśliwskiego i innych tekstów kultury.

 

Jak rozumieć pojęcie wartości?
 


Karolina Szubska
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od kilku lat związana z markami Minovum, Galopem do Matury i Podatkowa Oficyna Wydawnicza. Współtwórczyni szkolenia przygotowującego do matury z języka polskiego z zakresu historii literatury polskiej (www.minovum.pl). Autorka licznych maturalnych tekstów pomocniczych publikowanych na blogu Platformy Edukacyjnej Minovum (www.blog.minovum.pl). Prowadzi również fanpage’a na Facebooku dla marki Galopem do Matury. Prywatnie uwielbia gotować i grać w Scrabble.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien