Z maturą z języka polskiego musi uporać się każdy z Was – w końcu to jeden z przedmiotów obowiązkowych na egzaminie dojrzałości. Egzamin z języka polskiego składa się z matury ustnej oraz pisemnej. Ta ostatnia dzieli się na dwie części – pierwszą dotyczącą czytania ze zrozumieniem, oraz drugą – dotyczącą pisania własnego tekstu.

Dziś macie okazję poćwiczyć pierwszą część matury pisemnej z języka polskiego – czyli czytanie ze zrozumieniem. Poniżej zestaw: tekst z zadaniami i odpowiedzi przygotowany przez Joannę Krzemińską – doświadczoną nauczycielkę języka polskiego, która do matury przygotowała już 7 roczników maturzystów :)

 

 

Przygotowane zadania to część tego, z czym  możesz spotkać się podczas matury pisemnej z języka polskiego. W części pierwszej arkusza (tej dotyczącej czytanie ze zrozumieniem) znajdują się dwa zestawy zadań.

 

Każdy zestaw składa się z :

  • jednego krótkiego tekstu  (około  500 słów) lub dwóch krótkich tekstów powiązane ze sobą tematycznie (około 500 słów łącznie);
  • kilku zadań – od 5 do 7.

 

Podstawę zadań stanowi tekst nieliteracki:

  • popularnonaukowy (np. z zakresu wiedzy o języku);
  • publicystyczny (np. artykuł, felieton, reportaż, wywiad, recenzja);
  • polityczny (przemówienie).

Zadania mają formę zamkniętą i otwartą – z miejscem na wpisywanie odpowiedzi.

 

Powodzenia w przygotowaniach! :)


Joanna Krzemińska
Od niemal dziesięciu lat nauczyciel języka polskiego w szkole MIKRON w Łodzi. Na swoich lekcjach stara się przekonać uczniów, że nauka może łączyć się z dobrą zabawą i być przyjemna. Proponuje młodym ludziom wszechstronny rozwój, stara się odkrywać talenty. Autorka i koordynatorka projektu Konkurs Filmowy „Lektury w kadrze”. Od ponad dwóch lat prowadzi blog zakreconybelfer.blogspot.com, współpracuje również z grupą Superbelfrzy. Do tej pory, przygotowała do matury 7 roczników.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien