Na maturze pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym otrzymacie do wyboru dwa tematy wypracowań. Jeden z nich należy opracować w formie rozprawki problemowej, drugi w formie rozprawki interpretacyjnej. Sprawdźcie jak przygotować wypracowanie w formie rozprawki interpretacyjnej.
 

ROZPRAWKA INTERPRETACYJNA

1. Przeczytajcie cały temat wypracowania.

2. Przeczytajcie uważnie podany utwór liryczny.

3. Sformułujcie tezę interpretacyjną. Jeśli nie jesteście jeszcze pewni, czy dobrze odczytujecie sens wiersza, wróćcie do tego punktu po przeprowadzeniu analizy i interpretacji utworu.

4. Dokładnie i kilkakrotnie przeczytajcie podany w arkuszu tekst liryczny.

5. Dokonajcie analizy i interpretacji utworu. Określcie, w jaki sposób poszczególne elementy tekstu pozwolą Wam uzasadnić postawioną tezę interpretacyjną.

6. Podczas odwoływania się do podanego tekstu możecie posługiwać się cytatami, ale pamiętajcie, że każdy z nich musi być uzasadniony i przez Was skomentowany. Zamieszczanie cytatów bez wyraźnego powodu nie podniesie wartości Waszej pracy!

7. Nie parafrazujcie fragmentów tekstu, nie streszczajcie utworu, lecz interpretujcie go.

8. Wasza praca powinna składać się z logicznie uporządkowanych akapitów.

9. Wstęp powinien zawierać sformułowane przez Was stanowisko (tezę interpretacyjną). Nie zostawiajcie tezy samej sobie – umieśćcie ją w szerszym akapicie wstępnym.

10. Rozwinięcie składa się z kilku akapitów, w których kolejno prezentujecie swoje argumenty, zbudowane na podstawie analizy i interpretacji tekstu oraz przywoływanych kontekstów.

11. W zakończeniu pracy zapiszcie wnioski, jakie płyną z zaprezentowanych przez Was argumentów. Nie ograniczajcie się tylko do potwierdzenia tezy!

12. Dbajcie o poprawność językową i stylistyczną pracy. Unikajcie zwrotów potocznych!

13. Na sali egzaminacyjnej powinien znajdować się słownik poprawnej polszczyzny oraz słownik ortograficzny. Macie prawo z nich korzystać podczas egzaminu!

14. Plan pracy lub fragment wypracowania możecie zapisać w brudnopisie dołączonym do arkusza. Pamiętajcie jednak, aby zdążyć przepisać tekst rozprawki „na czysto” zanim upłynie czas egzaminu!

15. Starajcie się pisać czytelnie, aby egzaminator nie miał wątpliwości, co zawiera Wasza praca.

16. Korzystajcie wyłącznie z czarnego długopisu lub pióra. Nie wolno używać innego koloru tuszu ani ołówka!

17. Jeśli chcecie przypomnieć sobie, jak analizować i interpretować utwór liryczny, zerknijcie do poradników przygotowanych przez CKE:

 

Powodzenia! A jeżeli chcecie sprawdzić jak napisać rozprawkę problemową przeczytajcie post Matura pisemna z języka polskiego – rozprawka problemowa.


Anna Józefiak
Autorka strony Teksty kultury do matury oraz projektu Oswajamy polszczyznę. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na co dzień pracuje jako polonistka w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. W wolnych chwilach realizuje swoją drugą pasję, jaką jest współczesne kino. Prowadzi blog Klub Filmowy Obraz i Dźwięk (www.klubfilmowy.com) oraz pełni funkcję redaktor naczelnej serwisu Soundtracks.pl (www.soundtracks.pl). Jako akredytowany dziennikarz uczestniczy w festiwalach filmowych, spotykając się z twórcami X muzy.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien