Jakiej wysokości stypendium otrzymam? Na jakie zarobki po ukończeniu studiów mogę liczyć? Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad wyborem uczelni, a powyższe pytania nie dają Ci spokoju – ten artykuł jest dla Ciebie! Poznaj narzędzia, dzięki którym sprawdzisz na jakie wsparcie finansowe uczelni możesz liczyć oraz ile zarabiają absolwencki kierunku, który chcesz studiować.
Jakie stypendium otrzymam?
Uczelnie oferują wiele opcji wsparcia finansowego. Od zniżek w czesnym w przypadku szkół niepublicznych, przez stypendia socjalne związane z sytuacją materialną studenta, stypendia za dobre wyniki w nauce, Stypendium Ministra, dodatek z tytułu zamieszkania czy zapomogi.

Informacje o wysokości stypendium i wymaganiach, jakie należy spełnić, aby je otrzymać podane są najczęściej na stronach uczelni. W niektórych przypadkach wysokość stypendium czy zniżki za czesne możesz sprawdzić jeszcze przed złożeniem podania na studia! Część z uczelni udostępnia bowiem specjalne kalkulatory stypendialne.

Przykładowo, maturzyści zainteresowania studiami w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie mogą sprawdzić przed podjęciem studiów – jaką zniżkę w czesnym otrzymają. Uczelnia udostępnia kalkulator stypendialny – dostępny tutaj:

Wystarczy podać swoje wyniki z matury oraz wybrać kierunek studiów, jaki nas interesuje – osoby z najlepszym wynikiem mogą otrzymać aż 100% zniżki!.

Podobne kalkulatory udostępniają również inne uczelnie, np. Wyższa Szkoła Biznesu, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa czy Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Warto z nich korzystać – informacja o konkretnej sumie stypendium może być ważna w wyborze pomiędzy kilkoma uczelniami czy kierunkami studiów.
Ile będę zarabiał po studiach?

Wybierając kierunek studiów, nie zawsze wybiegamy myślą w przyszłość i zastanawiamy się jak będzie wyglądać nasza kariera po zdobyciu tytułu licencjata czy magistra. Gdzie będziemy pracować, ile zarabiać i czy absolwenci po „naszym” kierunku długo poszukują pracy. Warto jednak zadać sobie takie pytania, tym bardziej, że od niedawna z pomocą przychodzi narzędzie przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów czyli ELA.

Tak o systemie piszą sami twórcy:

ELA jest jedynym na świecie systemem, który generuje automatyczne raporty o każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. ELA prezentuje twarde dane, ale w sposób przystępny i rzeczowy. Pokazuje nie tylko wysokość pensji, która co miesiąc wpływa na konto młodego pracownika, ale odnosi też jego zarobki do sytuacji na rynku pracy tam, gdzie absolwent mieszka. Dzięki temu można faktycznie stwierdzić, jak mu się wiedzie i jaki poziom życia osiągnął. Maturzyście wiedza ta ułatwia podjęcie najlepszego wyboru uczelni i kierunku studiów.

Aby skorzystać z narzędzia wystarczy wejść na stronę ela.nauka.gov.pl, wpisać interesujący nas kierunek i sprawdzić informacje. Przykładowo wśród absolwentów matematyki najwięcej zarabiają Ci, którzy ukończyli Politechnikę Warszawską (4 557 zł brutto), najwyższe wynagrodzenia dla absolwentów historii sztuki wynosi 8 081 zł brutto i dotyczy osób, które ukończyły Uniwersytet Warszawski, a jeżeli planujesz studiować pedagogikę to rozważ Wyższą Szkołę Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi – absolwenci tej uczelni zarabiają najwięcej w branży, bo 3 371 zł brutto.

Dzięki ELI można porównać również zarobki pod względem województw. Załóżmy, że zastanawiasz się nad studiami z logistyki – w województwie lubelskim najwięcej zarabiają absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (3 054 zł brutto), w dolnośląskim – absolwenci Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu (2 724 zł brutto), w kujawsko-pomorskim – absolwenci Bydgoskiej Szkoły Wyższej (3 354 zł brutto), w łódzkim – Ci, którzy kończyli Uniwersytet Łódzki (3 260 zł brutto), w podkarpackim – osoby, które uzyskały dyplom Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie (3 118 zł brutto) itd.
Studia i finanse – gdzie jeszcze szukać informacji?
Poszukujesz więcej informacji dotyczących wsparcia finansowego dla studentów i uczniów? O stypendiach i innych formach wsparcia przeczytasz tutaj:

 

Powodzenia w wyborze studiów, które będą naprawdę dobrą inwestycją! :)WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien