Już 4 maja maturzyści w całej Polsce rozpoczną zmagania z egzaminem dojrzałości. Jednak w tym roku nie dla wszystkich będzie on wyglądał tak samo. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza nową formułę egzaminu maturalnego.

 

Zmiany w sposobie przeprowadzania matur zapowiadane były już w roku 2012, a ich wdrożenie zaplanowano na tegoroczną sesję egzaminu. „Nowa matura” nie obejmie jednak jeszcze wszystkich maturzystów. W tym roku napiszą ją tylko uczniowie trzeciej klasy liceum ogólnokształcącego, którzy do matury przystąpią po raz pierwszy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w nowej formule egzaminu maturalnego.

 

Obowiązkowy przedmiot dodatkowy

W ubiegłych latach warunkiem otrzymania świadectwa maturalnego było uzyskanie minimum 30% punktów z każdego, z 5 egzaminów. Dwóch w formie ustnej: z języka polskiego i wybranego języka nowożytnego oraz trzech w pisemnej, to jest: matematyka, język polski i język nowożytny – wszystkie na poziomie podstawowym. „Nowa matura” nakłada na uczniów obowiązek przystąpienia do czwartego egzaminu w formie pisemnej na poziomie odpowiadającym rozszerzonemu. Wynika to z faktu, że od tego roku przedmioty dodatkowe zdawane będą tylko na jednym poziomie, bez wyróżniania na podstawowy czy rozszerzony. Zmianie nie uległo jednak to, że w przypadku wszystkich przedmiotów do wyboru nie obowiązuje minimalny próg punktów jaki należy przekroczyć, aby uzyskać zaliczenie.

 

Nowa formuła matury zmieniła również liczbę przedmiotów dodatkowych na jaką zdecydować się może maturzysta – z szczęściu do maksymalnie pięciu. Poza tym z listy przedmiotów do wyboru usunięto jedną pozycją – wiedzę o tańcu. Przedmiot ten w całym kraju zdawany był przez najmniejszą grupę maturzystów (zaledwie kilkadziesiąt osób).

 

Matura ustna bez prezentacji

Głównym elementem poprzednio obowiązującej matury ustnej z języka polskiego było wygłoszenie 15 minutowej prezentacji przygotowanej wcześniej przez maturzystę. Od tego roku formuła tego egzaminu zmieni się całkowicie. Zadaniem ucznia będzie wylosowanie polecenia z załączonym tekstem (np. wierszem lub tekstem popularnonaukowym), a następnie przygotowanie i zaprezentowanie 10 minutowej wypowiedzi na zadany temat. Ostatnim elementem egzaminu będzie trwająca około 5 minut rozmowa z komisją, której tematem będzie przedstawiona wcześniej wypowiedź maturzysty.

 

Koniec z kluczem

Klucz odpowiedzi był zmorą maturzystów szczególnie w przypadku egzaminu pisemnego z języka polskiego. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła jednak, że prace uczniów przystępujących do nowej formuły egzaminy oceniane będą holistycznie. Co to w praktyce oznacza? Egzaminatorzy skupią się na ocenie umiejętności maturzysty, oraz jego toku rozumowania. Nie będą oni zmuszenie trzymać się sztywnego klucza, jak odbywało się to w latach ubiegłych.

 

Czy zmiany to krok w dobrą stronę ocenić będzie można dopiero w czerwcu, kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi oficjalne wyniki egzaminu maturalnego. Jak dotąd zdania wśród uczniów są podzielone, jednak przeważa opinia, że usunięcie maturalnego klucza to najlepsza z czekających ich zmian.

 

Źródło: CKE/MEN


Karina Czubat
Studentka drugiego roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Swoją przyszłość wiąże z reklamą i PR. Zakochana w Mazurach i żeglowaniu.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien