Obowiązkowym punktem podczas powtórek do egzaminu maturalnego z biologii jest cykl komórkowy oraz dwa najczęściej spotykane podziały komórki – mitoza i mejoza. Właśnie z myślą o maturzystach, postanowiłam zebrać trochę ciekawych materiałów w jednym miejscu.
Zacznijmy od szybkiego przypomnienia wiadomości:
Cykl komórkowy to nic innego jak cykl życiowy komórki: obejmuje podział komórki i interfazę (fazę międzypodziałową) która może obejmować nawet 90% długości trwania cyklu. W interfazie wyróżniamy kolejno:
Mitoza to podział komórki na dwie identyczne komórki potomne. W ten sposób dzielą się komórki somatyczne, np. komórki naszego naskórka. Mejoza zachodzi dwuetapowo, a w jej wyniku powstają cztery komórki potomne o zmniejszonej o połowę liczbie chromosomów w jądrze – gamety (np. komórka jajowa i plemnik) lub spory.
Podsumowanie najważniejszych informacji zebrałam w tabeli:
Jeśli macie problem z zapamiętaniem kolejnych faz mitozy czy mejozy – o sposobach na skuteczne zapamiętywanie przeczytacie w artykule 5 dowodów na to, że nauka nie musi być poważna lub 5 sposobów na trening pamięci i skuteczniejszą naukę.
Jeśli chcecie zgłębić temat i utrwalić wiadomości, poniżej zamieszczam kilka filmów. Materiały, które Wam polecam są produkcji Khan Academy, więc możecie być spokojni o ich wartość merytoryczną:
Cykl komórkowy:
Mitoza:
Mejoza:
Oprócz tego przygotowałam dla Was zestaw fiszek, które ułatwią przypomnienie, utrwalenie lub po prostu naukę tego materiału:
Użycie dowolne: można wymieszać je wszystkie, a potem rozdzielić odpowiednio obrazki na mitozę i mejozę, układając chronologicznie losy komórki, można sprawdzać swoją wiedzę na wyrywki, odgadując poszczególne fazy na podstawie obrazka (UWAGA – z takim zadaniem możecie spotkać się na maturze!) albo po prostu, traktować jak zwykłe fiszki do powtórki materiału.
Wystarczy wydrukować dwustronnie (najlepiej na grubszym papierze), wyciąć i działać.
Powodzenia!