O czym powinien pamiętać maturzysta? Gdzie sprawdzać aktualności? Z jakich materiałów korzystać? Terminy egzaminów maturalnych, informacje Centralnej Komisji Edukacyjnej, strony, które warto śledzić – wszystko w jednym miejscu. Sprawdź koniecznie porady i niezbędnik maturzysty 2017, który przygotował dla Was Izzy.
 

1. Sprawdź terminy
 
Daty matury 2017 to obecnie prawdopodobnie jedna z najważniejszych dla Ciebie informacji :-) Daty dotyczą nie tylko samych egzaminów, ale również składania deklaracji maturalnych – czyli wyboru przedmiotów, jakie chcesz zdawać na maturze. Jak to wygląda w tym roku szkolnym?
 

Do kiedy trzeba podjąć decyzję?

Do 30 września 2016 r. musisz złożyć do dyrektora szkoły wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego, wybierając w niej przedmioty maturalne. Wybór przedmiotu jest związany z wyborem dalszej ścieżki edukacji, wyboru uczelni i kierunku studiów – warto go dobrze przemyśleć i zweryfikować. Na podjęcie ostatecznej decyzji masz czas do 7 lutego 2017 r. – wtedy składasz ostateczną deklarację.
 
Terminy egzaminów:

Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, wybrany język obcy nowożytny) odbędą się w następujących terminach:
 

Część pisemna

 • 4 maja – język polski
 • 5 maja – matematyka
 • 8 maja – język angielski
 • 11 maja – język niemiecki
 • 17 maja – język rosyjski
 • 19 maja – język francuski
 • 22 maja – język hiszpański
 • 23 maja – język włoski

 
Część ustna

 • 4 – 26 maja – język obcy nowożytny / dokładny termin egzaminu ustalają szkoły
 • 8 – 20 maja – język polski / dokładny termin egzaminu ustalają szkoły

 
Szczegółowy harmonogram egzaminów znajdziesz w naszym Kalendarzu maturzysty.
 
2. Bądź na bieżącą

Śledź serwisy przygotowane z myślą o maturzystach. Znajdziesz w nich aktualności, ale również wiele wskazówek dotyczących planowania nauki. Z pewnością warto odwiedzać stronę Centralnej Komisji Edukacyjnej – to tu przeczytasz najbardziej aktualne i sprawdzone informacje dotyczące tego jak wygląda egzamin maturalny, jakich terminów należy przestrzegać, kto może być zwolniony z egzaminu.

Sporo porad i ciekawostek znajdziesz również w serwisach Dla Maturzysty czy serwisie magazynu Perspektywy.
 

3. Zaopatrz się w odpowiednie materiały

Na rynku istnieje wiele materiałów przygotowanych z myślą o maturzystach 2017. Warto korzystać zarówno z podręczników szkolnych jak i z dodatkowych publikacji. Z pewnością przyda Ci się np. „Informator dla Maturzystów 2017” przygotowany przez magazyn Perspektywy czy seria „Vadamecum i testy maturalne 2017” opracowany dla wszystkich przedmiotów maturalnych przez wydawnictwo Operon.

Nie zapominaj o materiałach dostępnych online. Teksty lektur znajdziesz w bibliotece cyfrowej Wolne lektury, listę wartościowych stron do nauki języka angielskiego w artykule Angielski na maturze? Sprawdzone sposoby na naukę , a materiały i rozwiązania zadań z matematyki np. Jak się przygotować do matury z matematyki.

 

4. Zaplanuj naukę
 
Być może myślisz, że prawie 10 miesięcy, które zostało do maja to bardzo dużo czasu i planowanie nauki już we wrześniu to przesada ;-) Pamiętaj jednak, że przed Tobą nie tylko gruntowne przygotowanie do egzaminu co najmniej z trzech przedmiotów, ale również walko o jak najlepsze szkolne świadectwo. Matura to duży projekt i warto zaplanować pracę nad nim wcześniej. Na początek:

 • Sprawdź, jakie są wymagania i zakres materiałów z przedmiotów, które zamierzasz zdawać;
 • Sprawdź, co już umiesz, co musisz „tylko” powtórzyć a czego nauczyć się zupełnie od podstaw;
 • Przygotuj plan nauki dla każdego przedmiotu, w którym uwzględnisz kiedy będziesz uczył się konkretnych partii materiału. Zadbaj aby były w nim daty – to sprawi, że będzie bardziej realny i zmotywuje Cię do nauki.

 

Informacje o tym jak planować naukę i przygotowywać się do dużych egzaminów znajdziesz m.in.: tu: Jak przygotować się do matury pisemnej, Jak przygotować się do egzaminu lub sprawdzianu.

To co maturzysto 2017 – gotowy do działania? :-)


Izzy - pogromca matury!
Szalony ale bystry. O nauce w każdej dziedzinie wie niemal wszystko. Agent od zadań specjalnych czyt. Matura! Take it easy!

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien