Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki masz rodzaj inteligencji? Co powiesz na to, że masz ich aż osiem? Niemożliwe? Zrób test, przekonaj się na własnej skórze i dobierz odpowiedni styl nauki do swojego typu inteligencji.
 

Geneza mocy

Inteligencja wieloraka to teoria opracowana na początku lat 80. XX wieku przez Howarda Gardnera. Amerykański psycholog odszedł od podstawowej definicji „inteligencji”, mierzonej poprzez testy IQ, opracowując jej podział na aż osiem różnych typów. Jak twierdzi sam autor

Każda z inteligencji charakteryzuje się własną specyfiką rozwoju, a przejawy poszczególnych inteligencji pojawiają się już w etapie dzieciństwa. Każdy człowiek jest wyjątkowy, może rozwijać nie tylko zdolności specjalne, ale także słabsze strony dzięki wykorzystywaniu mocnych stron.

Każdy z nas posiada zatem osiem rodzajów inteligencji, a ich układ tworzy niepowtarzalny profil, który sprawia, że nie ma dwóch osób o takiej samej kombinacji.
 

Ośmiu wspaniałych

W swojej teorii H. Gardner wyróżnia następujące typy inteligencji:

Inteligencja werbalna (lingwistyczna, językowa)

To inaczej umiejętność swobodnego korzystania z posiadanego zasobu słownictwa oraz posługiwania się językiem na wysokim poziomie. Osoby o inteligencji werbalnej starannie dobierają słowa, gdyż potrafią wychwycić subtelne różnice znaczeniowe między nimi. Mają nad wyraz rozwinięte poczucie rytmu oraz zdolność dostrzegania linii melodycznej tego, co słyszą. Jeśli więc lubisz literaturę, zabawę słowami, chętnie uczestniczysz w debatach i dobrze radzisz sobie z pracami pisemnymi – to zdecydowanie Twój typ inteligencji.
 

Inteligencja matematyczno-logiczna

A może w swojej działalności stawiasz na logikę, liczby i schematy? Łatwo dostrzegasz relacje i połączenia pomiędzy informacjami? Jeśli tak, to znajdujesz się w gronie osób o inteligencji matematyczno – logicznej, których potocznie nazywamy „ścisłowacami”. Rzeczy, które nie mają sensu logicznego są dla nich bezwartościowe. Ponadto osoby z tym typem inteligencji mają skłonność do myślenia przyczynowo – skutkowego, uporządkowywania faktów i zdarzeń. Są dociekliwi, systematyczni, dokładni, a jednocześnie zdolni do abstrahowania i tworzenia kreatywnych rozwiązań.
 

Inteligencja wizualno-przestrzenna

Ten rodzaj inteligencji posiadają m.in. twórcy gier komputerowych, piloci, projektanci mody.
Jeśli więc myślisz obrazowo, korzystasz z map, diagramów i tabel to kto wie, czy nie masz szansy stać się drugim Peterem Molyneux (najsłynniejszym projektantem gier komputerowych na świecie). Dla osób posiadających ten rodzaj supermocy każde wyzwanie i zadanie układa się w ciągi obrazowe, dzięki którym świetnie radzą sobie z codziennością. Bogata wyobraźnia ułatwia im dostrzeganie zależności miedzy barwami, kształtami, wzorami.
 

Inteligencja muzyczna (słuchowa, rytmiczna)

Do cech osób obdarzonych tym typem inteligencji należą: wrażliwość emocjonalna, poczucie rytmu, ogromna wrażliwość na dźwięk. Zatem jeśli potrafisz usłyszeć i rozpoznać dźwięki, które dla innych są niedostrzegalne – masz tę moc! Ludzie ci wiedzą, jak modulować głosem czy to śpiewając, czy mówiąc. Lepiej przyswajają wiedzę, gdy przekazana im zostanie w czasie prezentacji mówionej niż gdy samodzielnie mieliby przeczytają tekst.
 

Inteligencja ruchowa

Jeśli komunikujesz się z innymi używając wielu gestów, ciągle zmieniasz mimikę twarzy – Twoja inteligencja ruchowa jest wysoko rozwinięta. Osoby o tym typie inteligencji lubią ruch, taniec, własnoręcznie wykonywać różne prace. Są zorganizowani przestrzennie, duże znaczenie odgrywa u nich zmysł dotyku.
 

Inteligencja interpersonalna (społeczna)

Jesteś towarzyski? Dobrze czujesz się pracując w zespole? Posiadasz zdolności mediacyjne? Jeśli tak to witaj w gronie społecznej supermocy. W gronie tych osób znajdziemy typy o bardzo dobrze rozwiniętej wrażliwość na świat i innych. Ich cechą jest również świadomość uczuć otaczających ich ludzi.
 

Inteligencja intrapersonalna (intuicyjna)

Często słyszysz od innych „masz intuicję”? Jeśli w swoim działania często się nią posługujesz jesteś w gronie interpersonalnych bohaterów, których poznajemy po emanującym od nich poczuciu własnej wartości, świadomości siebie i własnych mechanizmów. Sami obierają ścieżkę swojego życia. Dzięki intuicji wiedzą, co jest dla nich najlepsze. Są świadomi zarówno swoich atutów jak i wad, często podążają drogą samodoskonalenia.
 

Inteligencja przyrodnicza (środowiskowa)

Tu odnajdziemy osoby, które w sposób instynktowny dostrzegają relacje i powiązania występujące w naturze, mające zdolność dostrzegania szczegółów dotyczących ptaków, zwierząt, chmur, drzew, roślin. Jeśli zależy Ci na tym, by natura przetrwała, bo stanowi ona część Twojego „ja” – ten typ inteligencji odgrywa u Ciebie duże znaczenie.
 

Jak wygląda Twój rozkład megamocy?

Jak sprawdzić który rodzaj inteligencji jest Ci najbliższy i jak styl uczenia do Ciebie pasuje? Wystarczy wypełnić test!

W linku znajduje się test oraz instrukcja wypełnienia go. Sprawdź już teraz, jak przedstawia się układ twoich supermocy!
 

Twoja supermoc

Wiesz już, że istnieje aż osiem rodzajów inteligencji, ale czy wiesz, który z nich będzie miał największy wpływ na twoje – i tylko twoje – uczenie się? Myślę, że swój rozkład typów inteligencji powinieneś traktować jako zbiór pewnych swoich preferencji w uczeniu się.

  • Przeważa u ciebie typ inteligencji werbalnej? Świetnie, wykorzystaj swoją super moc zawarta w słowach. Bierz udział w dyskusjach, a do powtarzanego materiału twórz historyjki, łamigłówki czy gry słowne. Z pewnością pomoże ci tez czytanie na głos i słuchanie audiobooków.
  • Jeżeli jesteś typem intrapersonalnym, nauka pójdzie ci zdecydowanie lepiej jeśli będziesz wyznaczał sobie kolejne, konkretne cele. Koniecznie wykorzystaj też różne programy komputerowe przeznaczone do nauki. Postaraj się też o to, abyś zdobytą wiedze mógł zaprezentować innej osobie.
  • Osoba z inteligencją interpersonalną najlepiej powtórzy materiał w grupie, odgrywając scenki i role. W procesie powtórek z pewnością pomoże też nauka innych.
  • Przy inteligencji przestrzenno – wizualnej rysuj schematy i diagramy. Używaj kolorów do podkreślania tekstu, ucz się przy pomocy map myśli – buduj skojarzenia wokół jednego słowa lub zagadnienia. Postaraj się ilustrować poszczególne zagadnienia, wówczas z pewnością szybciej je zapamiętasz.
  • Z tzw. „słuchu” najlepiej uczą się osoby z inteligencją muzyczną. Jeśli więc posiadFna etapieasz tę supermoc słuchaj wykładów, a do procesu nauki wykorzystaj też muzykę. Układaj rymowanki z powtarzanego materiału, a na pewno lepiej go zapamiętasz.
  • Jeśli jesteś tzw. Ruchowcem czyli posiadasz dobrze rozwiniętą inteligencję kinestetyczną do procesu nauki wykorzystaj ruch. Pisz odręczne notatki, podkreślaj, rysuj. Pamiętaj o częstych ćwiczeniach podczas powtarzanego materiału, często zmieniaj pozycję podczas procesu nauki.
  • Obdarzeni inteligencją matematyczno – logiczną najlepiej będą się uczyć przede wszystkim w uporządkowanym otoczeniu. Przydatny będzie też konkretny plan i wyznaczanie sobie celi. Pamiętaj o porządkowaniu materiału, pomogą ci tutaj mapy myśli.

 

Maturę masz w kieszeni!

Ważne żebyś zapamiętał, że każdy z nas ma własny styl uczenia się oraz mocne strony. Zainteresuj się tematem technik uczenia się do których należą m.in. mnemotechniki, Metoda Skojarzeń, System Cyfrowo – Literowy, Akronimy, Akrostychy czy metoda skojarzeń. Wybierz coś specjalnego do swojej supermocy. A maturę masz w kieszeni!
 


Katarzyna Heród
Często w podróży, nieustannie w działaniu. Od ponad czterech lat zawodowo związana z oświęcimską Biblioteką Galeria Książki, w której tworzy i koordynuje projekty dla różnych grup odbiorców. Trenerka edukacji medialnej, od niedawna członki liderskiej sieci dla bibliotekarzy Labib. Od dwóch lat związana z Fundacją Machina Fotografika – jako dyrektorka oddziału w Oświęcimiu, animuje projekty artystyczno – rozwojowe dla kobiet oraz na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych. Uwielbia to, co robi, wyznając zasadę, że projekty są dla ludzi, nie dla idei.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien