Egzamin maturalny z języka polskiego – zarówno część pisemna, jak i ustna – wymaga od Was znajomości różnorodnych tekstów kultury. Argumentacja przeprowadzona w Waszej rozprawce oraz rozwinięcie uzasadnienia na egzaminie ustnym będą ocenione wysoko tylko wtedy, gdy przywołacie adekwatne to tematu dzieła – i rozwiniecie je w znacznym stopniu.
 

Często zdarza się, że motyw zawarty w temacie bądź w zadaniu wydaje Wam się znajomy i prosty do omówienia, jednak brakuje Wam pomysłu na tekst, który pomógłby Wam rozwinąć wypowiedź. W odpowiedzi na Wasze oczekiwania powstała strona Teksty kultury do matury.

Serwis Teksty kultury do matury przeznaczony jest przed wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zawiera on bazę popularnych motywów wraz z przykładami tekstów kultury, w których te motywy funkcjonują. Zgodnie z podstawą programową, zbiór ten obejmuje nie tylko przykłady dzieł literackich, ale również kieruje Was do tekstów należących do innych dziedzin sztuki, w tym filmu, muzyki, malarstwa, teatru, rzeźby czy plakatu.
 

  • Na stronie znajdziecie listę motywów ukrytych pod kolejnymi literami alfabetu (menu główne u góry ekranu). Każdej literze przyporządkowane zostały określone hasła. Kliknięcie w nazwę motywu otworzy opis kilku tekstów kultury. Jeśli są one opublikowane legalnie w sieci, tytuł dzieła jest jednocześnie linkiem do obrazu lub treści utworu.
  • Podstawowym zadaniem serwisu jest pomoc w poszukiwaniu tekstów kultury i zwrócenie uwagi na charakterystyczne właściwości tekstu oraz motywu. Treści zamieszczone na stronie mają więc charakter orientacyjny i pomocniczy, nie są zaś opracowaniami naukowymi. Opisy zamieszczone w serwisie są doskonałym punktem wyjścia do stworzenia pełnej analizy motywu w wybranych tekstach kultury.
  • Na stronie znajdują się również najważniejsze informacje związane z egzaminem maturalnym z języka polskiego (menu boczne), m.in. terminarz, lista lektur, porady dotyczące tworzenia poszczególnych typów wypowiedzi pisemnych na obu poziomach, linki do zbiorów zadań czy do informatora maturalnego. Wszystkie treści są zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ są weryfikowane z komunikatami ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przykłady takich porad znajdziecie w postach o rozprawce problemowej i rozprawce interpretacyjnej (matura pisemna – poziom podstawowy)
  • Strona Teksty kultury do matury posiada profil na facebooku. Publikowane są na nim posty, zawierające opisy dzieł, w których pojawiają się określone motywy. Dzięki temu otrzymujecie codzienną dawkę informacji – w prostej i przyjaznej formie. Istnieje również możliwość dodawania komentarzy, w których możecie proponować własne przykłady tekstów kultury lub zadawać pytania czy nawiązywać kontakt z maturzystami z całej Polski. Profil Teksty kultury do matury ma bowiem ponad 32 tysiące polubień, a każdego dnia posty docierają do kilku lub nawet do kilkunastu tysięcy użytkowników.

Serwis Teksty kultury do matury dynamicznie się rozwija. Kolejne hasła i przykłady utworów pojawiają się na stronie systematycznie, wzbogacając bazę motywów i czyniąc stronę wartościowym narzędziem, wspomagającym Waszą naukę do egzaminu z języka polskiego.
 


Anna Józefiak
Autorka strony Teksty kultury do matury oraz projektu Oswajamy polszczyznę. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na co dzień pracuje jako polonistka w V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Toruniu. W wolnych chwilach realizuje swoją drugą pasję, jaką jest współczesne kino. Prowadzi blog Klub Filmowy Obraz i Dźwięk (www.klubfilmowy.com) oraz pełni funkcję redaktor naczelnej serwisu Soundtracks.pl (www.soundtracks.pl). Jako akredytowany dziennikarz uczestniczy w festiwalach filmowych, spotykając się z twórcami X muzy.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien