Strach, zmęczenie, poczucie bezsilności. Każdy maturzysta przed egzaminem przeżywa te emocje. Na szczęście znamy lek na ogarniającą cię panikę przedmaturalną. Dzięki tym sposobom poczujesz się nieco pewniej. Przez chwilę możesz być niczym uczeń Hogwartu wystarczy, że wniesiesz w swoje życie trochę magii i przesądów, które znali już nasi dziadkowie.

 

Czerwona bielizna

Uważa się, że chroni ona przed złymi mocami i jest zwiastunem rychłego zwycięstwa nad egzaminem maturalnym. Aby taka bielizna miała większą moc na maturze powinno się użyć tej samej, którą mieliśmy w czasie studniówki.

 

Strzyżenie włosów – stanowczo NIE

Poprzez ten przesąd łatwo rozpoznać osobę, która mocno trzyma się zasad przedmaturalnych. Takowy delikwent posiada długą, bujną czupryną. Wszystko dlatego, że od momentu studniówki aż po egzamin nie powinno się majstrować przy fryzurze. Każdy ścięty centymetr włosów to skrócenie swojej wiedzy.

 

Inteligencja pod poduszką

W noc przed egzaminem należy spać na poduszce, pod którą znajdują się nasze materiały maturalne. Nasz mózg przeniknie wtedy wiedza, która przysłuży się następnego dnia na maturze.

 

Prawa noga na propsie

W tym ważnym dniu od samego rana trzeba się pilnować. Z łóżka należy wstać prawą nogą tą samą, którą powinno się przekroczyć próg szkoły, a następnie sali egzaminacyjnej. Prawą nogę używamy również, w celu przydeptania arkuszu gdy upadnie on na ziemię. Te czynności mają zapobiec pomyłkom na maturze.

 

Wiedza pożyczona od kujona

Na początku dziejów wierzono, że mądrość i siłę można przenieść z jednej osoby na drugą po przez przedmioty do niej należące, a nawet za pomocą ciała – stąd też kanibalizm. Z biegiem czasów i rozwojem cywilizacji zapomniano o tych metodach, ale przesąd został. Jest on praktykowany wśród maturzystów. Pożyczenie od kujona z klasy długopisu zwiększy twoje szanse na zwycięstwo nad maturą.

 

Amulety i Talizmany

Są to przedmioty, które wywodzą się z religii pierwotnych. W chrześcijaństwie posiadanie i wierzenie w ich moc to grzech przeciwko pierwszemu przykazaniu. Jednak tonący brzytwy się chwyta. W tym przypadku zdesperowani maturzyści zabierają ze sobą na egzamin słoniki z trąba uniesioną ku górze lub inne przynoszące im szczęście przedmioty.

 

Przesądy przesądami. Pewności nie ma czy pomogą ci one w zdaniu matury, warto jednak spróbować niektórych sposobów. Nic jednak nie zastąpi rzetelnej nauki i solidnego przygotowania. W końcu matura to najważniejszy egzamin sprawdzający twoją wiedzę.


Ewelina Pustułka
Moim motto życiowym są słowa Marilyn Monroe "Wszystko, co się opłaca posiadać, opłaca się również, aby na to czekać". Zatem jestem nadzwyczaj cierpliwą osobą.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien