Znasz takie dni, kiedy twój umysł maturzysty nachodzą myśli, że może dany przedmiot nie jest dla ciebie lub sobie nie poradzisz?  Doskonale Cię rozumiem, gdyż sama w tym roku staje do walki o swoją przyszłość. Jednym z przedmiotów, który wybrałam na egzaminie maturalnym jest geografia. Jak się przygotowuję do egzaminu? Z jakich materiałów korzystam? Sprawdźcie!
 

Początkowo, miałam dużo obaw co do nauki geografii. Opracowałam jednak nową ścieżkę przygotowań, dzięki której moja nauka jest bardziej skuteczna. Na czym polega i co jest w niej najważniejsze?

  1. Miej dobre nastawienie i walcz o każdy punkt!

Taka mała rzecz, a jak dużo może w nas zmienić. Powiedziałam sobie, że mogę i będę próbować a wszystkie złe myśli schowałam głęboko do szuflady. Teraz kolej na Ciebie!

 

  1. Znajdź swój czas nauki

Z doświadczenia wiem jak trudno pogodzić powtórki z codzienną, bieżącą nauka. Lecz może jest jakiś luźniejszy dzień tygodnia, który możesz przeznaczyć typowo na powtórki materiału? Ja wybrałam soboty, w które skupiam się właśnie na geografii i stało się to moją rutyną, dzięki której wiem, że staram się robić coś w kierunku dobrego wyniku.

Jeśli pomiędzy tym dniem trafi ci się trochę wolnego czasu, zmotywuj się i wykorzystaj go jak najlepiej. Planując czas na naukę lubię kierować się cytatem:

„Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro – będziesz miał to, czego inni pragną”

 

  1. Zorganizuj się!

Kolejnym ważnym dla mnie elementem nauki jest samo to jak to robię. Przy nauce geografii lubię korzystać z różnych źródeł wiedzy na raz. Sposób, który mogę polecić każdemu jest bardzo łatwy a dużo daje. Gdy się uczę czytam i porównuje wiedzę z dwóch repetytoriów lub z Internetu. Dzięki temu już raz powtarzam i utrwalam tą wiedze czytając o niej z innego źródła. Następnie streszczam te informacje tworząc swoje własne kolorowe notatki.
 

14686522_1125966264159095_873294243_n

Jeśli tak jak ja jesteś wzrokowcem to naprawdę warto używać w nich wykresów, tabelek czy strzałek dzięki którym możesz potem skojarzyć sobie informacje i łatwiej się ich nauczyć.

 

  1. Korzystaj z dobrych materiałów

Tak jak wspomniałam, korzystam z różnych źródeł. Jeżeli chodzi o książki i repetytoria drukowane polecam m.in.:

  • „Teraz matura. Geografia – Vadamecum”, Wydawnictwo „Nowa Era”
  • „Teraz matura. Geografia – Zadania i arkusze maturalne”,  Wydawnictwo „Nowa Era”
  • „Geografia. Matura 2017. Vademecum. Zakres Rozszerzony”, Wydawnictwo „Operon”

 

Powodzenia! :-)


Monika Leśniak
Licealistka, tegoroczna maturzystka. Prowadzi na Instagramie konto @przezycmatury2017, na którym dzieli się swoimi przygotowaniami do egzaminu maturalnego, a także wspiera i motywuje rówieśników do nauki.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien