Studia to bardzo ważny czas w życiu młodego człowieka, a jednocześnie – spory wydatek. Na szczęście możesz liczyć na wsparcie finansowe w postaci stypendium czy zniżek w czesnym. Sprawdź jak i gdzie zdobyć pieniądze na studiowanie!

 

Wsparcie na start

Czasami przeszkodą w podjęciu studiów, zwłaszcza w wyjechaniu na studia  do innego miasta są finanse. Trudna sytuacja finansowa nie musi jednak oznaczać rezygnacji ze studiów – z pomocą przychodzi program Stypendia Pomostowe.

Program oferuje wsparcie finansowe dla maturzystów rozpoczynających studia oraz stypendia na II, III i IV rok studiów.  W ramach programu można uzyskać również dofinansowanie do studiów na zagranicznej uczelni oraz stypendium językowe – w formie kursu języka angielskiego.

Stypendia na I rok studiów wynoszą 500 zł miesięcznie, są wypłacane przez 10 miesięcy, a o ich otrzymanie mogą starać się maturzyści z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, którzy uzyskali na maturze min. 90 punktów i pochodzą z niezamożnych rodzin.

Kalkulator do obliczenia liczby punktów oraz wszystkie inne niezbędne informacje znajdziesz na stronie programu.

 

Stypendium i zniżka w czesnym na studiach

Rozpoczynając studia możesz liczyć na finansowe wsparcie swojej uczelni. Bez względu na to, czy wybierasz uczelnią prywatną czy państwową – czeka na Ciebie wiele wariantów takiego wsparcia. Od zniżek w czesnym w przypadku szkół niepublicznych, przez stypendia socjalne związane z sytuacją materialną studenta, stypendia za dobre wyniki w nauce, dodatek z tytułu zamieszkania czy zapomogi.

Informacje o wysokości stypendium i wymaganiach, jakie należy spełnić, aby je otrzymać podane są na portalu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz na stronach poszczególnych uczelni.

W niektórych przypadkach wysokość stypendium czy zniżki za czesne możesz sprawdzić jeszcze przed złożeniem podania na studia! Część z uczelni udostępnia bowiem specjalne kalkulatory stypendialne.

Przykładowo, maturzyści zainteresowania studiami w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie mogą sprawdzić przed podjęciem studiów – jaką zniżkę w czesnym otrzymają. Uczelnia udostępnia kalkulator stypendialny – dostępny tutaj – kalkulator stypendialny.

Po podaniu wyników z matury oraz wybranego kierunku studiów otrzymujemy informację o wysokości zniżki. Osoby z najlepszym wynikiem mogą otrzymać aż 100% zniżki – dzięki czemu będą mogły studiować za darmo.

Podobne kalkulatory udostępniają również inne uczelnie, np. Wyższa Szkoła Biznesu, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa czy Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Warto z nich korzystać – informacja o konkretnej sumie stypendium może być ważna w wyborze pomiędzy kilkoma uczelniami czy kierunkami studiów.

Kiedy już zaliczysz pierwszy rok studiów i będziesz osiągał bardzo dobre wyniki naukowe, miał osiągnięcia artystyczne lub sportowe możesz ubiegać się o Stypendium Ministra.

 

Moje Stypendium – baza wiedzy

Stypendium, które możesz uzyskać w programie Stypendia Pomostowe czy na swojej uczelni, to nie wszystko. Jesteś tegoroczną maturzystką i zastanawiasz się nad studiami na kierunkach technicznych na którejś z uczelni z tej listy?  Możesz otrzymać jednorazowe stypendium w wysokości 12 000 złotych w ramach programu stypendialny „Nowe technologie dla dziewczyn”.

Zamierzasz studiować w Lublinie lub okolicach kierunek  związany z obszarami:  technicznym, ścisłym ekonomicznym i przyrodniczym, np. Automatyka i robotyka, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Inżynieria danych, Ekonomia? Skorzystaj ze stypendium motywującego przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego!

Chcesz studiować grafikę we Wrocławiu? Weź udział w konkursie stypendialnym „Głowa się rusza – dla kandydatów na grafikę” SWPS!

To tylko niektóre przykłady wsparcia finansowego z jakich możesz skorzystać :) Inne oferty i dokładną wyszukiwarkę stypendiów znajdziesz w specjalnym portalu mojestypendium.pl.

Powodzenia w poszukiwaniach! :)

 

 WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien