Inżynieria medyczna? Architektura wnętrz? Dietetyka? A może studia międzywydziałowe? Jaki kierunek wybrać? Mając do dyspozycji blisko sześć tysięcy kierunków studiów oferowanych przez ponad czterysta uczelni w całej Polsce, niełatwo podjąć decyzję. Nie martwcie się! Podpowiadamy trzy bezpłatne i dostępne bez wychodzenia z domu narzędzia, które pomogą Wam wybrać kierunek studiów.

 

1. „Twój potencjał” – internetowe narzędzie do badania predyspozycji

„Twój potencjał” to ciekawe narzędzie, dzięki któremu poznasz potencjał zawodowy, określisz mocne strony, zastanowisz się nad swoimi potrzebami i możliwościami w kontekście wyboru ścieżki edukacji i przyszłej pracy.

Całość składa się z 11 etapów, w ramach których odpowiadasz na pytania, przygotowujesz „drzewo osiągnięć”, określasz ważne dla Ciebie wartości czy otoczenie w jakim chciałbyś pracować. Na podstawie odpowiedzi otrzymasz listę zawodów, w których najprawdopodobniej się sprawdzisz. W połączonym z serwisem obszernym „Katalogu zawodów”, sprawdzisz jakie studia wybrać, aby zdobyć dany zawód.

Twój potencjał” to sprawdzone narzędzie, z którego skorzystało już setki uczniów szkół ponagimnazjalnych.  Serwis był ważnym elementem programu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, w ramach którego młodzi ludzie uczyli się jak świadomie planować edukację i swoją przyszłość zawodową.

Kliknij i przejdź do serwisu „Twój potencjał”.

 

 

2. „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje” – ankieta rekrutacyjna online

Ankieta, przygotowana specjalnie dla maturzystów przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, ma za zadanie pomóc w wyborze konkretnego kierunku studiów.

Ankieta składa się z 12 pytań – dotyczących Twoich zainteresowań, przedmiotów szkolnych, w których jesteś dobry czy otoczenia w jakim chciałbyś pracować. Dzięki ankiecie zastanowisz się np. czy wolisz planować, koordynować działania zespołu a może pomagać innym? Wskażesz również miejsca w których chciałbyś pracować – własna firma, urząd, międzynarodowa korporacja, placówka turystyczna? Całość trwa kilka minut, a na zakończenie system podpowie Ci jaki kierunek studiów jest najbardziej dopasowany do Twoich predyspozycji. Dodatkowo, szczegółowe wyniki badania otrzymasz mailem.

Na studiach spędzisz co najmniej trzy lata – będziesz przygotowywał się średnio do kilkuset kolokwiów i kilkudziesięciu egzaminów, spędzisz czas na praktykach zawodowych, napiszesz pracę dyplomową. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać kierunek idealnie dopasowany do swoich zainteresowań i umiejętności. Wypełniając ankietę „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje” zwiększasz swoje szanse na wybór kierunku, z którego będziesz naprawdę zadowolony.

Kliknij i rozwiąż ankietę „Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje”.

 

 

3. „Wybierz studia”- portal przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

„Wybierz studia” to interaktywna baza uczelni adresowana do uczniów szkół średnich, głównie maturzystów. Wybierając kierunek studiów warto korzystać z rzetelnych i sprawdzonych informacji – na portalu znajdziesz szczegółowe opisy 417 uczelni i zestawienie wszystkich dostępnych w Polsce kierunków studiów, pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Dostępne są w nim również ważne informacje o ocenach kierunków studiów przygotowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną – dzięki temu sprawdzisz, czy wybranym przez Ciebie studiom nie grozi zawieszenie lub zlikwidowanie.

Jak korzystać z portalu? Możesz przeszukiwać go na wiele sposób – masz do dyspozycji kategorie np. „lokalizacja”, „studia dzienne i zaoczne” czy „rodzaj uczelni” (publiczna, niepubliczna, kościelna). Dodatkowo dzięki kategorii „nazwa uczelni” sprawdzisz ofertę poszczególnych uczelni, m.in.: wydziały i kierunki studiów, dane na temat wyników ostatnich rekrutacji, liczby wykładowców i studentów czy wyjazdów w ramach programu Erasmus. Portal pozwala również sprawdzić, co możesz studiować na podstawie przedmiotów zdawanych na maturze. Po wskazaniu przedmiotów, otrzymasz listę kierunków studiów na które możesz aplikować.

Kliknij i przejdź do portalu „Wybierz studia”.

 

Właśnie stoisz przed jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu. Skorzystaj z przedstawionych narzędzi i wybierz studia, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom a jednocześnie zapewnią Ci rozwój, wyzwania i satysfakcję.

I daj znać – co wybrałeś? :-)WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien