Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do tego, aby podjąć się wyzwania jakie czeka was na koniec szkoły średniej, mam nadzieję, że ten tekst pomoże rozwiać Wasze wątpliwości. Choć jestem teraz na studiach i niebawem będę starał się o tytuł inżyniera, jeszcze kilka lat temu nie spodziewałem się takiego obrotu sytuacji. Stąd wiem, że matura, która dziś może wydawać się Wam kosmicznie trudna – jest do zdania!
 

Nazywam się Przemek i jak każdy po zakończeniu gimnazjum…

…miałem do wyboru kilka opcji co do mojej dalszej edukacji. Wybór sam sobie tłumaczyłem tym, że zawodówka to dla mnie za mało, po liceum nie miałbym nic oprócz matury (a co jak bym jej nie zdał?), więc wybrałem technikum o profilu gastronomicznym (w razie gdybym nie zdał egzaminu dojrzałości, zostaje egzamin zawodowy). W końcu ludzie będą jeść całe życie, więc w razie niepowodzenia pracę wszędzie znajdę.

Okres szkoły średniej oceniam na takie słabe 4 lub 3+. Rzadko zdarzało mi się być prymusem. Raczej skupiałem się na pracy i dodatkowych aktywnościach proponowanych przez szkołę (btw. korzystajcie z nich – to się przydaje! :) ) – i choć udawało mi się wyjeżdżać i brać udział w różnych akcjach w mojej szkole, takich jak wymiany polsko-niemieckie lub uczestniczenie w kółku historycznym, uważałem się za ucznia raczej przeciętnego.

Do samego końca uważałem, że nie jest mi potrzebna matura, a nawet… zastanawiałem się nad zerwaniem ze szkołą.
 

Przecież jest tyle rzeczy do zrobienia, a ja siedzę w szkole…matura to bzdura. Wyjadę za granice, tam pójdę do pracy i zarobię prawdziwe pieniądze.

Tak tłumaczyłem sobie i wszystkim dookoła. Z takim nastawienie – bardzo ciężko było mi się zmotywować do dalszej nauki.

 

Przełomem w moim myśleniu o egzaminie maturalnym była pewna oferta ze szkoły. Mianowicie pojawiła się możliwość wyjazdu na 3 miesiące na staż do pracy, za granice kraju, do Niemiec. Powiedziałem sobie: „Jadę!”. Był tylko jeden „problem” – warunkiem udziału w stażu był zdany egzamin – i maturalny, i zawodowy.

Bijąc się z myślami postanowiłem zrobić sobie listę za i przeciw, która wyglądała mniej więcej tak:
 

ZA:

  • Zdany egzamin maturalny
  • Zdany egzamin zawodowy
  • Wyjazd do pracy za granicę
  • Nauka języka

PRZECIW

  • Poświęcenie czasu na naukę

 
Jak sami widzicie – wyszło 4 do 1.
 

Porażka nie wchodzi w grę!

Decyzja o podejściu do matury zapadła i wziąłem się do pracy. Udało mi się zdać egzamin zawodowy i wszystkie inne egzaminy oprócz jednego… matury z matematyki. Poległem na pierwszej próbie, ale zacząłem brać dodatkowe lekcje z matematyki i postanowiłem podejść do egzaminu jeszcze raz. Nie poddawałem się, opcja porażki nie wchodziła w grę. Byłem na tyle skupiony, że zdałem egzamin, który jeszcze parę miesięcy wcześniej uznawałem, że jest nie do napisania.

Wyjechałem na staż. Po powrocie zdecydowałem, że pójdę na studia. Złożyłem podanie i dostałem się. Tak zaczęła się moja przygoda ze studiami, gdzie poznałem fantastycznych ludzi, sporo się nauczyłem i pojechałem nawet do USA! Relacje z wyjazdu możecie prześledzić na moim kanale: https://www.youtube.com/watch?v=Ls-RwE1I7Rg
 

Sam egzamin maturalny nie jest, aż taki trudny. Jeśli chodziłeś/łaś do szkoły na tyle długo, że znalazłeś/łaś się w ostatniej klasie, to teraz nie ma co odpuszczać. W końcu nauczyciele przygotowywali was do tego egzaminu od samego początku.

 

Podsumowując, nigdy nie wiecie co może was spotkać i co może się przydać. Trochę wyolbrzymiając, zacytuje „człowiek przed śmiercią żałuje tylko tego czego nie zrobił”. A zupełnie przyziemnie – współcześnie nawet podejmując pracę fizyczną, w Polsce czy za granicą, trzeba mieć maturę.

 

Z własnego doświadczenia powiem – Nie żałuje, że mam w ręku zdaną maturę! Wy również macie olbrzymią szansę, aby ją zdać i zaplanować sobie fajną przyszłość zawodową i edukacyjną.
Powodzenia! :)


Przemysław Lubecki
Student kierunku Zarządzanie i Inżynieria produkcji, członek Studenckiego Koła Inicjatyw Przedsiębiorczych, podróżnik, którego dewizą jest hasło “Stay Open Minded” czyli poznaj, doświadczaj i ucz się. Prowadzi i organizuje wykłady i warsztaty motywacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych i studentów.

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien