Po długich miesiącach nauki i zmagań z egzaminacyjnym stresem przyszedł czas na wakacje. Najprawdopodobniej najdłuższe wakacje w życiu! Jak nie zmarnować ponad trzymiesięcznej przerwy i swój pierwszy rok akademicki rozpocząć z energią? Mamy dla Was 7 sprawdzonych porad!

 1. Odpocznij inaczej niż zwykle

  Powtórki materiału, wizyty w bibliotece, arkusze maturalne, korepetycje – z pewnością należy Ci się odpoczynek. Ale co gdybyś odpoczął inaczej niż zwykle? Jeżeli wszystkie dotychczasowe wakacje spędzałeś z rodziną – zorganizuj swój pierwszy samodzielny wypad. Nie wyobrażasz sobie odpoczynku bez wygodnego łóżka w hotelu? Pora na odkrycie uroków pola namiotowego! A może weźmiesz udział w wakacyjnych zawodach w podróżowaniu autostopem? Cokolwiek wybierzesz – niech to będzie inny niż zwykle rodzaj odpoczynku, a wakacje – niezapomniane.

 2. Zapisz się na kurs marzeń

  Kurs kitesurfingu? Warsztaty programowania? Nauka szycia na maszynie? A może obóz językowy? Wakacje to świetny moment na znalezienie czasu na odkrywania i rozwijanie swoich zainteresowań. Jako świeżo upieczony absolwent szkoły średniej, zrób sobie prezent i zrealizuje jedną z tych pasji, które zawsze odkładałeś na później. Pamiętaj – właśnie spędzasz być może najdłuższe wakacje w swoim życiu. Jako student możesz nie mieć już tyle wolnego czasu.

 3. Przeczytaj książki, na której do tej pory nie miałeś czasu

  Pamiętasz, że plan lekcji już Cię nie dotyczy? Lista szkolnych lektury – tym bardziej :-) Kiedy już odpoczniesz od wizji maturalnych podręczników i notatek, sięgnij po książki, które lubisz i które zawsze chciałeś przeczytać, ale brakowało Ci czasu. Fantasy, romanse, horrory, komiksy – w końcu możesz bez wyrzutów sumienia czytać nawet to, co nie spodobałoby się Twojej polonistce.

 4. Zostań wolontariuszem

  Poznasz nowe osoby, nauczysz się pracy zespołowej, weźmiesz udział w ciekawych szkoleniach, zdobędziesz pierwsze doświadczenia zawodowe – to tylko niektóre korzyści z bycia wolontariuszem. Jeżeli do tej pory, zajęty szkołą i lekcjami, nie miałeś okazji żeby spróbować tej formy aktywności – tegoroczne wakacje to doskonały czas aby to nadrobić! Dzięki wolontariatowi możesz również zwiedzać świat. Wystarczy, że skorzystasz z oferty wolontariatu europejskiego w ramach, którego możesz wyjechać na 2 do 12 miesięcy do wybranego kraju i pracować na rzecz bliskich Ci tematów z zakresu kultury lub edukacji.

 5. Niech to będzie festiwalowe lato

  Lato to czas licznych festiwali muzycznych. Kiedy, jak nie w tej najdłuższe wakacje życia sprawdzić, czy bardziej odpowiada Ci klimat  Opener’a, Kraków Live Festival czy może Przystanku Woodstock. Pamiętaj również o niszowych i miej znanych eventach jak Asymmetry Festival czy Czad Fesiwal. Któregokolwiek z festiwali nie wybierzesz – młodzi ludzie, muzyka i świeże powietrze to sprawdzony patent na wakacyjne wspomnienia.

 6. Zostań mistrzem kuchni

  A przynajmniej jednej potrawy :-) Nie bez powodu matura nazywana jest egzaminem dojrzałości. Przed Tobą najprawdopodobniej jedne z ostatnich wakacji, które spędzisz stołując się w domu. Zatem, wykorzystaj ostatnie wakacje przed studiami na eksperymenty kuchenne pod okiem mamy. Kto wie, może odkryjesz nowy talent? Poza tym, uwierz na słowo, umiejętność gotowania jest niezwykle cenna podczas studenckiego życia.

 1. Sprawdź jak to jest być kimś innym

  Tak to możliwe. Czemu nie spędzić najdłuższych wakacji w życiu przyglądając się pracy i życiu interesujących ludzi? Dzięki serwisowi Lifetramp masz możliwość spędzić dzień z dowolnie wybranym „mentorem” z Polski i świata, którego wykonywany zawód czy styl życia uważasz za ciekawy. Sprawdź jak to jest być baristą, grafologiem, producentem muzycznym, twórcą gier planszowych czy dziennikarzem. Kto wie, może taka wakacyjna przygoda pomoże podjąć Ci decyzję o wyborze studiów i kariery?

 

Podróż w wymarzone miejsce? Po maturach. Wolontariat? Po maturach. Kurs języka hiszpańskiego? Po maturach. Ogłaszamy, że tegoroczne „po maturach” już nastało :-) Mamy nadzieję, że podpowiedzi, które dla Was przygotowaliśmy pomogą Wam zaplanować pomaturalne wakacje!


Izzy - pogromca matury!
Szalony ale bystry. O nauce w każdej dziedzinie wie niemal wszystko. Agent od zadań specjalnych czyt. Matura! Take it easy!

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien